Pazartesi

SENARYOYA UYGUN MEKAN NASIL BULUNUR?

Dizilerin yapımını gerçekleştiren şirketler, ev bulmak için öncelikle senaryoyu gözden geçirmek zorunda. Senaryo yazarının tarif ettiği tipte bir mekan bulmak ise bazen zorlu arayışlar gerektirebiliyor. Eğer şans onlardan yanaysa ilk baktıkları evin sahibiyle anlaşabiliyorlar. Ama bazen uygun evi bulmak birkaç aylarını bile alabiliyor. Bazen dizi için kullanacakları evleri kiralıyor, bazen de çekim yapacakları zamana göre ev sahiplerine para ödüyorlar. Yapım şirketleri genelde evleri kaça kiraladıklarını söylemeye çekiniyor. Ancak çekim yapacak zamana göre fiyatlar günlük
300-500 milyon lira arasında. Evlerin temizliği ve bakımı da kullanım süresi içinde yine yapım şirketlerine ait.
"Çemberimde Gül Oya"

Laz Konak'ta onlarca dizi ve film çekildi
"Çemberimde Gül Oya" (Kanal D) dizisinde geçmiş zamanın anlatıldığı bölümlerde görünen konak yıllarca çeşitli dizi, film ve fotoromana ev sahipliği yapmış, Beylerbeyi'nde bir konak. İkinci derecede tarihi eser olan evin sahibi Rizeli İzzet Tuzcuoğlu nedeniyle Yeşilçam'da adı "Laz Konak" diye anılıyor.
170 yıllık bu konağı, o dönem Şam'dan İstanbul'a gelerek yerleşen biri yaptırmış. 1966'da İzzet Tuzcuoğlu'nun babası Ali İhsan bey, emekli ikramiyesiyle konağı satın almış. Tuzcuoğlu ilk olarak Osman Seden tarafından keşfedilen evi son 24 yıldır çekim alanı olarak kiraya veriyor.
"Bir İstanbul Masalı"

Koçların malikanesi Arhan ailesinin evi oldu
ATV'de yayınlanan "Bir İstanbul Masalı"nda Arhan ailesinin kullandığı malikane için yapım şirketinden beş kişilik bir ekip, beş ay boyunca İstanbul'u karış karış gezmiş, 80 ayrı eve bakmış. Sonunda Tarabya'da bulunan, Rahmi Koç'un yedi yıl öncesine kadar ev olarak kullandığı ancak daha sonra sadece bir hizmetliyle ailesini bıraktığı malikanesinde karar kılınmış. Ancak Koçlardan evi almak o kadar da kolay olmamış. Parada anlaşılamayınca bir ara anlaşmadan dönülmüş. Daha sonra uzun bir listeden oluşan sözleşme imzalanmış. Bu sözleşmede evde oluşacak herhangi bir hasar karşılığında ya da kurallara uyulmaması durumunda bazı para cezaları öngörülmüş. Kiralandıktan sonra evin bahçe düzeni değiştirilmiş, sponsorlar aracılığıyla da malikane baştan aşağıya döşenmiş.

"Bir Dilim Aşk"

Aylık kirası 2,5 milyar lira
"Bir Dilim Aşk"ta (Kanal D) Berna Laçin'in pastanesi ve üstündeki evi için Üsküdar'daki üç katlı bir bina kullanılıyor. Dizinin sanat yönetmeni Başak Aykut, boş binayı teslim aldıklarını, yeni bir pastane kurduklarını, evi de baştan aşağıya döşediklerini söylüyor. 20 yer dolaştıktan sonra bulunan bu ev için aylık 2,5 milyar lira kira ödeniyor.


"Omuz Omuza"

Bir villa sanki iki evmiş gibi gösteriliyor
Kanal D'de yayınlanan ve dört kadının hayatını anlatan "Omuz Omuza" Beykoz Acarkent'te havuzlu, dört katlı bir villada geçiyor. Hikayenin odağında daha çok Pınar Altuğ ve Ebru Cündübeyoğlu'na ait, birbirine yakın iki ev var. Ancak dizide görünen iki ev aslında tek bir ev. Aylık 2 bin 200 dolara kiralanan bu villada çekim saatleri dışında bir görevli 24 saat kalıyor. Dizi ekibi çok geç saatlere kadar çalıştığı takdirde evde kalabiliyor. Dizinin prodüksiyon amiri Engin Acuner, senaryonun gerektirdiği kriterleri içinde bulunduran bu evi bulabilmek için bir ay dolaştıklarını anlatıyor.
"Ekmek Teknesi"

Kuzguncuk'a renk geldi
Show TV'ye transfer olan "Ekmek Teknesi", Üsküdar Kuzguncuk'ta geçiyor. Dizideki dükkanlar ve kahve, izleyenlerin de ilgiyle ziyaret ettiği yerler.Savaş Dinçel ve ailesi dizinin son bölümlerinde evden çıkarılarak bir çadıra yerleştirildi. Ancak dizi ekibinin söylediğine göre evlerine geri döneceklermiş.
"Haziran Gecesi"

Kanlıca'da dört villa kullanılıyor
Kanal D'de yayınlanan "Haziran Gecesi" için Kanlıca'daki, aynı tip müstakil dört villa kullanılıyor. Bu evler, Başeğmez İnşaat'ın sahibi Bahir Başeğmez'e ait. Başeğmez'in ailesiyle kullandığı bu villalar, senaryoda yazılan kriterlere göre belirlenmiş. Çünkü senaryoya göre, arazinin ve içinde bulunan evlerin Kumru'nun (Nebahat Çehre) babasından aileye miras kalması gerekiyormuş. Dizi için evler yeniden dekore edilmiş, Başeğmez'in eşyaları ise çekim süresince depoya kaldırılmış.
PINAR AKTAŞ/milliyet

1 yorum:

Outdoor Electronics dedi ki...

Hello,
I was out blogging and ran across your blog. From what little time I got to spend on your blog, everything looks good. I will return for future visits.

Best Regards,
http://www.butleroutdoorstore.com