Cuma

YÜTSEL AYTUĞ: "SENARİSTLER ÇIKMAZ YOLA GİRİNCE..."Senaristler çıkmaz yola girince...

Dizi senaristliği çok zordur. Bazen siz öyküyü değil, öykü sizi alıp bir yerlere götürür...

Dizi senaristleriyle sık sık sohbet ederim. En büyük korkuları, "dizinin kontrolden çıkma" tehlikesidir. Çünkü bazen karakterler, öykünün o kadar önüne geçerler ki, yazarı kaleminden tutup, bilmedikleri dünyalara, tehlikeli sulara sürüklerler... Benzer bir durum şu anda 3 ayrı dizide yaşanıyor. "Kurtlar Vadisi"nde Çakır'ın "zorunlu olarak" öldürülmesi, yazarları zor durumda bıraktı. Çünkü Çakır'ın yerine yıldızı parlatılacak olan Polat da sütten çıkmış ak kaşık değildi. Bir gecede 6 mafya üyesini "kendi inisiyatifiyle" öbür dünyaya yollamıştı. Devlet, böyle bir katliam yapamazdı. Senaristler sürüklendikleri bu çıkmazda şimdi kendilerine yeni bir yol arıyorlar. Görünen o ki, Polat ile devletin yolları ayrılıyor. Polat, "hesabı" tek başına görmeye çalışacak gibi. Bu durumda "devletin sorumluluğu" da kendiliğinden ortadan kalkacak.
"Ekmek Teknesi"nde ise Sonay'ın son birkaç haftadır yaptığı hırsızlıklar ekran başındakileri üzüyor, öfkelendiriyor. Doğrusu ben de konunun nereye bağlanacağını çok merak ediyorum. Zira Sonay'ın hırsızlıkları "masum bir hareket" gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bunun "can sıkıntısından kaynaklandığı" ileri sürülüyor. Bu çıkmaz sokakta senarist ekibinin konuyu nereye bağlayacağını doğrusu çok merak ediyorum. Bence olayı tamamen "hastalık" platformuna taşımaları en doğru yol olacak.
Kleptomani'nin (hırsızlık hastalığı) nasıl tedavi edileceği konusunda eğer toplumu bilgilendiren bir kurguyla olayı işlerlerse en doğrusunu yapmış olacaklar. "Alacakaranlık"taki durum ise en vahimi... Son üç haftadır evin küçük kızı örtünmek ile örtünmemek arasında bocalıyor. Başörtülü bir arkadaşının etkisiyle hayatında önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Yaşlı babanın tepkisi ise olabildiğince sert. İşte tehlikeli karasuları da burada başlıyor. "Başörtüsü" zaten ülkemizde son derece hassas bir konu. "Alacakaranlık" yazarlarının neden bu hassas yarayı kaşıdıklarını doğrusu anlamış değilim. Şimdi kız örtünse de tepki alacak, örtünmeyip, başörtülü arkadaşını dışlasa da... Bakalım dizinin yazarları bu pirincin taşını nasıl ayıklayacaklar?
(SABAH/GÜNAYDIN)

Hiç yorum yok: