Pazar

TRT GENEL MÜDÜRÜ ŞENOL DEMİRÖZ; " DIŞARDAN TV FİLMİ ÇEKTİRECEĞİZ"

Milliyet yazarı Sina Koloğlu Trt Genel Müdürü Şenol Demiröz'le özel bir röportaj yaptı.
senarist,yönetmen ve yapımcı arkadaşlar için önemli ipuçları taşıyan röportajdan geniş bir özeti,kuponlugazete.com'a aktarıyoruz:*"Mesela drama programları" dedi Demiröz; "Drama programlarını alıp götürecek birkaç arkadaşımız var. Ama bu yeterli değil. Yani diziler ve TV filmleri yapımı. İhtisaslaşma kaybolmuş. Önemli, konusunda uzmanlaşmış yönetmenlere dışarıdan TV filmi çektireceğiz." Demiröz bu arada bir konunun altını net çiziyor: "Ama dışarıya müzik programı vermeyeceğim."

*Özel TV'ler ile rekabet... "Öyle bir derdim yok" diyor Demiröz. Ama bunun ne anlama geldiğini daha sonra da şöyle açıklıyor: "Farklı bir yayıncılık yapmak durumundayız. Bu izlenme oranı yarışında olmamak değil. Sadece biz daha hassas olmalıyız." Nedir bu hassas olmak? Demiröz devam ediyor: "Yani 'Popstar'da uygulanan senaryoyu, o tür bir yarışmada TRT'de uygulayamazsınız. Bazı insanların birbirine hakarete varan davranışları, aşağılayıcı davranması gibi unsurlar bizde olmaz." Demiröz yarışmanın jürisine de gönderme yapıyor: "Jüri olur, ama nasıl olur? Alanında yani müzikte gerçekten otorite olan, saygı duyulan insanlar olur. Onların da eleştirisi ancak o işin niteliği ile ilgili olur..."

*Şenol Demiröz'ün kafası bana göre şu "hem izlenelim hem de hukuka saygılı olalım" konusunda biraz karışık. "Renkli olacaksınız. Bir cazibe merkezi haline geleceksiniz. Ama hassas davranmak zorundasınız. Kanunlarımızdan doğan bazı gereklerimiz var" diyor. Bir yerde bugüne kadar yapılanları pek beğenmiyor. Bunu da "İzlenme oranları ortada" diyerek açıklıyor. "İyi bir yerde değiliz" derken kastettiği rekabet. Ve profesyonel olunmadığının da altını çiziyor. Bunların hepsi "Özel TV" söylemi... "Profesyonel anlayışı buraya taşımak gerekiyor" dediği, İstanbul'dan getirdiği ve getireceği "piyasayı bilen, teknolojiyi bilen, reyting konusunda uzman, tanıtımda uzman genç kuşak"... Bu ekip gelecek ve Ankara'daki yılların TRT'cileri ile beraber çalışacak. Peki bu olabilecek mi?" Şenol Demiröz "Ben bu dengeyi sağlarım" diyor.
*Genel müdür özellikle diziler üzerinde duruyor. "Sabun köpüğü de olacak. Ama nitelikli eserleri de uyarlamak lazım" diyor. "Mesela Sait Faik'in eserinden uyarlama yapıldı. Ama istenilen izlenme oranı yakalandı mı?"sorusunu Demiröz; "Bu güzel bir çalışmaydı. Niye izlenmedi? Profesyonelce, izlenmeme sebeplerini irdelemek lazım. Tanıtımı yapıldı mı? Uygun saatlerde yayınlandı mı? Diğer özel TV'lerin yayın kuşakları dikkate alındı mı? 'Ben devlet kuruluşuyum, ne yaparsam olur' anlayışının dışına çıkmalı" diye cevaplıyor. Yeni TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, "Ben bu işleri biliyorum. Arkadaşlarıma aktarmaya çalışacağım. Ve bu konularda uzman insanların hizmetini satın alma yoluna gideceğiz" diyor.

*İki kanal yeter
Peki TRT 1 dışında diğer kanallar ne olacak? Şenol Demiröz "TRT 2'nin kimliğe ihtiyacı var. Biraz haber, biraz belgesel, biraz sinema olmaz. Bu kanal tümüyle kültür ve sanat kanalı olmalı" diyor. Ve bu kanalda ülkenin önemli sanatçılarının program yapmasını istiyor. Peki neye ve kime göre önemli? Genel müdür örnek veriyor: "Mesela Attila İlhan, mesela Atilla Dorsay. Çok fazla kimsenin itiraz edemeyeceği isimler." Yani "fazla itiraz edilmeyen aydınlarımız"a bundan böyle TRT yolu açık... Peki TRT 3 ve TRT 4 kanalları? Demiröz "Bunların durumu karışık. Bu kanalların devri söz konusu. Görüşmeler sürüyor. Hesap kitap yapmak, ne alıyor, ne götürüyor bakmak lazım" diyor. E, bu kadar borç içinde demek ki bu kanallara yol görünebilir... Zaten genel müdür açık söylüyor: "Bana iki kanal yeter. Hakkını verirseniz iki kanal yeterli."

Sina Koloğlu'nun yaptığı özel röportajın tamamını okumak için tıklayın

Hiç yorum yok: