Pazar

SENARYO YAZARLARININ MESLEK İLKELERİ BELİRLENİYOR
Senaryo Yazarları Derneği (SEN-DER), senaryo yazlarların meslek ilkelerin belirlenmesi için bir çalışma başlatmıştır. Dernek üyeleriyle 29 Ocak Cumartesi günü yapılan toplantıda; Senarist-Yapımcı, Senarist-Yönetmen, Senarist-Oyuncu, Senarist-Senarist arasındaki ilkelerin, etik kuralların saptanması için tüm senaryo yazarların katılacağı bir platform oluşturulacaktır. Önümüzdeki günlerde tam olarak etkinleşecek olan http://www.sen-der.com/ sitesindeki foruma gelecek çeşitli görüşler, dernek merkezinde üyelerin katılımlarıyla yapılan toplantılarda tartışılacak ve saygın mesleğimizin kuralları bir metne dökülecektir.
Birlikte olmak, dayanışma içinde, diyalog içinde olmak; birbirimizden haberdar olmak pek çok soruru çözüyor.
Biraz ağır ilerlese de mesleğimiz adına güzel gelişmeler oluyor, yakında taşlar yerine oturacak... Umutluyuz.

2 yorum:

mustafakarnas dedi ki...

Değerli Sen-Der
Elbette her meslek kolunun bir kurumu olmalı. Senaristler de bunu hak ediyor. Ancak benim 25 yıllık gazetecilik serüvenimde gözlemlediğim konulardan biri de, bir çok meslek kuruluşunun üyelerine hizmetten çok, kuruluşun yöneticilerine hizmet ettiği ve oralarda bir ağalık ortamı yarattığı gerçeğidir. Bu Avrupa'da, Türkiye'de de böyledir. Bundan dolayı bir çok meslek sahibi eğer mecbur tutulmuyorsa, bu tür kurumlardan uzak durmaktadır. Çünkü doğrudan kendilerine bir fayda gelmediğini bilirler. Bu konuda sayısız meslek kuruluşunun adını verebilirim.
Size önerim meslektaşlarımıza fayda sağlayacak işlerle işe başlayın. İki konuda çalışma yaparsanız ben hemen üye olmaya ve aidat ödemeye hazırım.
1- Senaryolarımızı ücretsiz tescilini yapacak bir sistem kurun ve bizi noter ücretinden kurtarın. (Mahkemelerde geçerli sayılsın)
2- Senaryolarımız ya da öykülerimiz çalındığı zaman hukuki destek verin. Avukat peşinde koşmayalım. (Ayrıca yapımcılar ile olan anlaşmazlıklar da hukuksal destek verin.)
Bunlar varsa ben de varım. Yoksa bir takım dernek ağalarına ortam yaratmak için yokum.
Tecrübe konuşuyor. Saygılarımla
Mustafa Karnas

Adsız dedi ki...

Very cool blog you got! I just added you to my bookmarks!

I have a great article resource you might want to check out.