Perşembe

HER TÜRLÜ TEKLİFE RAGMEN TRUVA'YI TÜRKİYEDE ÇEKMEK İSTEMEMİŞLER


TURİZM Bakanı Erkan Mumcu, Truva’nın Türkiye’de olduğu ilişkisinin kurulması için filmden önce, içinde Truva görüntülerinin olduğu Türkiye tanıtım filmlerini yayınlamaya karar verdiklerini söyledi. Mumcu, şu anda 40 saniyelik tanıtım filmlerinin Avrupa ve ABD sinemalarında filmden önce yayınlandığını kaydetti.

Filmde Türkiye’ye dair birşey geçmediği için bu yöntemle iletişim kurmayı hedeflediklerini söyleyen Mumcu, filmin yaratacağı tartışma ortamını Türkiye turizmi açısından yararlı hale getirmek için çalışıldığını belirtti. Mumcu, ‘İnsanlar filmin anlatıldığı yeri görmek isteyeceklerdir. Merak edeceklerdir. Buranın Türkiye olduğuna dair iletişimin kurulması gerekiyordu. Biz de onu yaptık.’ dedi.

Mumcu, ayrıca ABD’de büyük gazetelere verilen ilanlarla Truva harabelerinin Türkiye’de olduğunu belirttiklerini ve film biletlerini enformasyon bürolarına getirenler arasında yapılacak çekilişle Türkiye seyahati kampanyası başlattıklarını belirtti.

Mumcu ayrıca, filmin gösterime girmesinden 6 ay önce galasının Türkiye’de yapılması için girişimde bulunduklarını ancak yapımcıların kabul etmediklerini belirtti.

Mumcu: ‘Gelin burda çekin’ dedik, gelmediler

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Truva filminin Türkiye’de çekilmesi için zamanın Bakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan’ın her şeyi yaptığını, yapımcıların filmi Türkiye’de çekmek istemediklerini açıkladı. Mumcu, ‘Tüm prosedürlerin kaldırılması bile teklif edildi. Yapımcı şirket Warner Bross yine de filmi Türkiye’de çekmek istemedi’ dedi.

Truva filmi çevresinde yanlış bir iletişim götürüldüğünü belirten Mumcu, filmin çekilmesi fikri ortaya çıktığı günden beri filmin Türkiye’de çekilmesi için bakanlığın çok aktif girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Bir filmin çekilmesi için tek faktörün tarihi merkezinin orası olmasının yeterli olmadığını belirten Mumcu şöyle konuştu: ‘Filmin çekileceği yeri belirleyen birçok etken var. Demek ki bu etkenleri Türkiye’de uygun bulmadılar. Önce Malta’yı tercih etmişler, oradan mutlu olmamışlar ve filmi Meksika’da çekmeye karar vermişler.’

(hürriyet)

Hiç yorum yok: