Cuma

VASIF ÖNGÖREN NASIL ANILIYOR?


Vasıf Öngören anısına
Tiyatro yazarı, yönetmen, kuramcı Vasıf Öngören, ölümünün 20'nci yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.Oyuncu Aslı Öngören’in çağrısı Amatör Tiyatrolar Çevresi (ATÇ) nin katılımıyla örgütlenen etkinliğe profesyonel ve amatör oyuncular, yazarlar, düşünürler, ressamlar ve müzikçiler katılıyor. "Sahneler 20 Yıldır Vasıf’sız” başlığı altında düzenlenecek etkinlikler 15-16 ve 22-23 Mayıs tarihlerinde Teşvikiye Hadi Çaman Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.


60’lı yıllardan bu yana tiyatro alanımızı gerek yazdığı oyunlarıyla gerek ortaya koyduğu kuramı gerekse de sanatsal duruşu ve tutumuyla etkilemiş Öngören’i bir sanat insanı olarak bir kez daha anımsamak ve yeni kuşaklara anlatmak, önerilerini günümüz koşullarında tartışmak, sonuçlar çıkarmak temelinde çerçevesi belirlenen etkinlikler, dört ayrı günde gerçekleşecek.

Forum, sahne gösterileri, masal çalışması ve film gösterimi başlıkları altındaki etkinliklere toplam 40 sanatçı katılacak.
Sahne gösterilerinde iki ayrı etkinlik var. Bunlardan ilkinde Öngören’in 1974 yılında yazdığı “Oyun Nasıl Oynanmalı” oyunu, mart 2004 den itibaren prova yapılarak okuma tiyatrosu formunda sahneleniyor. Aslı Öngören’in yönettiği oyunun çevre düzenlemesini dekoratör Yunus Saltuk yapıyor. Okuma Tiyatrosu öncesi fotoğraf sanatçısı İsa Çelik, Öngören’in yaşamını ve sanatsal serüvenini konu alan bir dia gösterisi yapacak.

İkinci etkinlik ise oyuncu Zeliha Berksoy’un katılımıyla gerçekleşecek. Berksoy, Öngören’in “Asiye Nasıl Kurtulur” oyunundaki Sarper Özsan’ın bestelediği şarkıları seslendirecek.

Etkinliğin bir başka ayağını Öngören için düzenlenecek forum oluşturuyor. “ Vasıf Öngören’in yazarlığı”, “ Vasıf Öngören’in Yönetmenliği”, “Vasıf Öngören’in Kuramcılığı”, “ Vasıf Öngören’in Sanatsal Ve Politik Duruşu” başlıklı toplantıya düşünürler ve yazarlar bildirileri ve konuşmalarıyla katılıyor.

Etkinliğin bir bölümü de çocuklara ayrıldı. Öngören’in yazdığı tek masal kitabı “Masalın Aslı”, Aslı Öngören’in okuması ve Kadıköy Toplumsal Araştırmalar Vakfı, Çatalkaya Spor Kulübü, Okmeydanı Hacı Bektaş Kültür Vakfı bünyesinde drama ve tiyatro çalışmaları yapan çocukların katılımıyla gerçekleşecek.

Etkinliğin son bölümünde Öngören’in yapıtlarından yola çıkılarak yapılmış filmler var. Bu bölümde Atıf Yılmaz’ın “Asiye Nasıl Kurtulur” ve Başar Sabuncu’nun “Zengin Mutfağı” filmleri gösterilecek, yapım süreçleri ve yarattığı etkiler üzerine söyleşiler yapılacak.

(Hürriyetim)

Hiç yorum yok: