Pazartesi

GÜVEN KIRAÇ: "ALMANLAR TÜRK HİKAYELERİNİ KEŞFETTİ"

Berlin Film Festivali'nde 'Altın Ayı' ödülünü alan 'Duvara Karşı' filminin başrol oyuncularından Güven Kıraç, Türkiye'deki popüler filmleri eleştirdi. Yurtdışı odaklı çalışmalar yapmasını 'Türk sinemasındaki üretim azlığına' bağlayan oyuncu, 'Popülaritesi fazla olan filmlere Türk sineması diyemem' dedi. Popüler filmlere magazin izleyicisinin gittiğini öne süren Kıraç, bu yöndeki eleştirilerini şöyle sürdürdü:

'Onların da sinemayla pek ilgisi yok. Onlar da olsun, olmasın demiyorum. Sinema endüstrisinde 'pop filmler' diye bir bölüm vardır. İşte o filmler oraya aitler. Ancak bunlara Türk sineması diyemeyiz. Mesela İran sineması patlama halinde, katılmadıkları festival yok. Ama İran dini iktidar ve molla hakimiyetinde. Demek ki sanat baskıdan çıkıyor. Türkiye'deki baskı da kafaların içinde.'

AVANTAJLARIMI KULLANIYORUM

Fatih Akın ile iş birlikteliğini bitirmeye niyetli olmayan Güven Kıraç son olarak yine yönetmenin senaryosunu yazdığı Kebap Connection adlı filmde yer alıyor. 'Altın Ayı' ödüllü bir oyuncu olmanın avantajlarını kullandığını söyleyen oyuncu, 'Çünkü çok fazla talep oluyor' diyor. Kıraç çok yakında da 'Soul Kitchen' (Ruhun Mutfağı) adlı filmin çalışmalarına başlayacak. Alman sinemasının önemli oyuncuları arasına giren Güven Kıraç, Almanlar'ın Türk hikayelerini keşfettiğini de sözlerine ekliyor.

Nurbanu GÜNEY / AKŞAM

Hiç yorum yok: